Plecak, czy tornister dla pierwszoklasisty? Co będzie lepsze do szkoły?

Plecak, czy tornister dla pierwszoklasisty? Co będzie lepsze do szkoły?

Wybór pierwszego tornistra lub plecaka do szkoły jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Ich ukochana pociecha rozpoczyna kolejny etap w swoim życiu, a towarzyszą temu ogromne emocje, które przeżywają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. W całym tym zamieszaniu kupowane są akcesoria niezbędne każdemu uczniowi. Wśród nich musi znaleźć się plecak lub tornister do szkoły. Co wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Zły wybór grozi wadą postawy

Dużo mówi się o tym, że nieodpowiedni plecak do szkoły lub źle dobrany do sylwetki dziecka tornister, grożą wystąpieniem u dziecka poważnych wad postawy, wśród których często wymieniana jest skolioza. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, jaki tornister do szkoły kupujemy małemu uczniowi, by nie zaburzał on prawidłowego rozwoju układu kostno-stawowego naszej pociechy.

Plecak, a tornister

Wielu rodziców przed zakupami zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy plecakiem, a tornistrem. Otóż tornister charakteryzuje się usztywnionymi plecami i ramowym kształtem. Wymienione cechy sprzyjają zachowaniu przez dziecko prawidłowej postawy.
W odróżnieniu od tornistra, plecak w części plecowej usztywniony jest jedynie lekką wkładką usztywniającą, przez co może sprzyjać nieprawidłowej postawie kilkulatka i w późniejszych latach skutkować wystąpieniem np. skoliozy.

Co wybrać?

W trosce o rozwijający się układ kostno-stawowy kilkulatka, warto zdecydować się na tornister do szkoły. Zwłaszcza w pierwszych latach nauki. Co prawda, waży on nieco więcej, niż plecak ze względu na ramę tornistra, ale może zapobiec skoliozie u dziecka.
Tornister polecamy w przypadku, gdy uczeń będzie nosił go na własnych plecach. W przypadku, gdy dziecko będzie korzystało z pomocy rodzica, który szkolne akcesoria zaniesie do klasy i odbierze z niej razem ze swoim dzieckiem, sprawdzi się plecak szkolny – posłuży on w kolejnych latach nauki, gdy nasz mały uczeń dojdzie do wniosku, że jest już zbyt poważny, by nosić tornister.

Na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Kupując tornister lub plecach do szkoły, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które z jednej strony ułatwią korzystanie z niego, a z drugiej nie zaburzą prawidłowego rozwoju dziecka.

  • plecy – pamiętaj, że tornister lub plecak bez jakiegokolwiek usztywnienia w części plecowej nie nadaje się dla dzieci
  • pas biodrowy – to dodatkowy element wyposażenia plecaka, który pozwala równomiernie rozłożyć ciężar na plecach dziecka, odpowiednio do budowy małego i rozwijającego się kręgosłupa, jednocześnie go nieco odciążając
  • rozstaw ramion – zanim kupisz dziecku plecak lub tornister do szkoły, poproś pociechę, by go przymierzyła. Zwróć uwagę, czy szelki nie zsuwają się z małych ramion i można je wyregulować w taki sposób, by pasowały nie tylko w momencie zakupu, ale też po kilku miesiącach użytkowania. Pamiętaj, że dziecko rośnie i jego predyspozycje oraz potrzeby mogą w ciągu roku znacznie się zmienić. Wybierz więc tornister lub plecak do szkoły, który będzie rósł wraz z uczniem.
  • przegródki, kieszenie i komory – warto wybrać model zapewniający optymalną organizację noszonych do szkoły akcesoriów i dodatkowego wyposażenia ucznia. Pamiętajmy, że to nie tylko piórnik, podręczniki i książki. Czasem potrzebny jest też strój na zajęcia fizyczne, dodatkowe akcesoria plastyczne, a czasem też ulubiona zabawka dziecka. Pamiętajmy też, by znalazło się w nim miejsce na drugie śniadanie i napój.