Dlaczego warto czytać książki

Dlaczego warto czytać książki

Mówi się, że ludzki mózg potrzebuje książek, by zachować sprawność przez długie lata. Książki są również idealnym źródłem informacji o świecie i o nas samych. Te papierowe są też odporne na wszelkie problemy z elektrycznością i równie dobrze czyta je się w blasku kominka czy świec! Istnieje także szereg innych korzyści, które wiążą się z czytelnictwem.

Wiedza

Jeśli chodzi o edukację, upewnij się, że masz książki, które pomogą Ci zaspokoić wszystkie Twoje bieżące potrzeby. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziesz książki o wszystkim! Poinstruują Cię w nauce majsterkowania, programowania czy ogrodnictwa, a nawet opieki nad dziećmi. Poradniki psychologiczne pomogą Ci uporać się ze stresem czy niepokojem. Jeśli zawsze chciałeś nauczy się obcego języka, na rynku istnieje mnóstwo książek, które Ci to umożliwią. Jeśli będziesz systematycznie z nimi pracował, prędko opanujesz przynajmniej podstawowy poziom!

Rozrywka

Nie warto czytać na siłę! Dla każdego dobra rozrywka będzie oznaczać coś innego. Jedna osoba zrelaksuje się przy wyciskającym łzy romansie, inna przy jeżącym włosy na głowie horrorze, jeszcze inna przy wciągającym kryminale lub uroczej książce z obrazkami dla dzieci. Książki Cię nie oceniają, tylko zapraszają do lektury, dlatego wybierz ulubiony gatunek czy autora i rozczytuj się w wyśmienitej prozie.

Wiara

Nie chodzi tylko o religię, chociaż oczywiście istnieją książki wspomagające życie religijne, z Biblią na czele. Chodzi szerzej o duchowość i sprawy związane z Twoim życiem psychicznym. Książki pozwalają „poukładać sobie pewne rzeczy w głowie”. Te najlepsze zmuszają do zastanowienia się nad swoim życiem, swoimi wyborami i planami na przyszłość. Oferują też wartości, za którymi można podążać (lub przynajmniej kwestionują pozorne wartości, pozwalając Ci dostrzec ich ułudę).

Przyjaźń

Dla osób, które nie lubią czytania może to się wydawać przesadą, ale zagorzali czytelnicy z pewnością zgodzą się, że ich ulubione książki są dla nich jak przyjaciele. Potrafią uspokoić i dać poczucie komfortu w trudnych chwilach, na przykład po stracie kogoś bliskiego, podczas pobytu w szpitalu czy w trakcie załamania nerwowego. Książki mogą wręcz mieć moc terapeutyczną, pozwalając albo zatopić się w fantastycznym świecie z ulubionymi bohaterami, albo spojrzeć inaczej na swoją obecną sytuację.

Społeczność

Nawet jeśli lektura to zwykle czynność wykonywana w odosobnieniu, prężna społeczność czytelników tylko czeka, byś do nich dołączył. Istnieją dyskusyjne kluby książki, które działają stacjonarnie w wielu bibliotekach i szkołach, co pozwoli Ci na ciekawe i regularne spotkania towarzyskie poza domem. Z kolei w Internecie różne portale o książkach pełne są recenzji, dyskusji i komentarzy, przez co możesz porozmawiać o przeczytanych pozycjach z ludźmi, którzy Cię zrozumieją. Jak na samotnicze hobby, książki zaskakująco dobrze zbliżają ludzi do siebie! Stanowią świetny temat do rozmowy, nawet z nieznajomymi i pozwalają na dostęp do innych perspektyw, kultur i miejsc.

To tylko najważniejsze zalety, jakie może przynieść czytanie książek. Jeśli obecnie niczego nie czytasz, zacznij jak najszybciej! I pamiętaj – nie liczy się szybkość czytania i ilość przeczytanych książek, ale korzyści, jakie wyniesiesz z lektury.

1 thoughts on “Dlaczego warto czytać książki

  1. Generalnie książki to najlepsze źródło wiedzy. Potwierdzi to każdy intelektualista, który jest ekspertem w swojej dziedzinie

Comments are closed.